Resim Analizi Eğitimi | En İyi Akademi

Çocuklarımız, geleceğe hazırladığımız parlamayı bekleyen mücevherlerdir. Bizim tarafımızdan şekillenmeyi bekleyen mücevherimizi başta korumak daha sonra ise parlatıp değer katmak ebeveynlerin esas amaçlarındandır. Bu amaçlarımızı gerçekleştirirken çocuklarımızın iç dünyalarına girmek, onları anlamak, duygularını fark ederek davranışlarımızı bu yönde şekillendirmemiz gerekir. Fakat çocuklar genellikle yetişkinler gibi konuşarak iletişim kurmak yerine oyunla, resimle, masal ile iletişim kurarlar. Eğer bizler bu dili okumayı ve konuşmayı bilemezsek avcumuzda ki mücevherin gün geçtikçe değer kaybetmesi olasıdır. Çocuğun çizmiş olduğu resim aracılığıyla çocuğu tanımak, anlamak ve duygu ve düşünceleri hakkında bilgi sahibi olmaktır. Çocukların serbest çizmiş oldukları resimler, iç dünyalarını yansıtıyor olması sebebiyle iyi analiz edildiklerinde çocuklar ve onların gelişimleri hakkında önemli bilgileri sahip oluruz. Resim analizi  çocukların deneyimlerini , hayata bakış açılarını, gizli duygularını yansıtan bilinçaltı mesajlarını anlamamızı ve yorumlamamızı sağlayan  projektif testlerden biridir. Her ebeveynin , her öğretmenin , çocuklarla iç içe olan her bireyin alması gereken bir eğitimdir.

Resim Dilinde Yaş Dönemleri

 • 1 ila 4 yaş Karalama Dönemi
 • 4 ila 7 yaş Şema Öncesi Dönem
 • 7 ila 9 yaş Şematik Dönem
 • 9 ila 12 yaş Gerçeklik Dönemi

Eğitimin Amacı ; 

Çocuğun çizmiş olduğu resim aracılığıyla çocuğu tanımak, anlamak ve duygu ve düşünceleri hakkında bilgi sahibi olmaktır. Çocukların serbest çizmiş oldukları resimlerin,  çocukların iç dünyalarını yansıtıyor olması sebebiyle iyi analiz edildiklerinde çocuklar ve onların gelişimleri hakkında önemli bilgilere sahip oluruz. Çocuk Resimleri Analizi  Eğitimi ile çocuğun çizmiş olduğu resimleri, projektif testler aracılığıyla değerlendirme ve analiz edebilme beceriniz gelişecektir. Çocukların çizmiş oldukları resimlere “resim” deyip geçmemek gerekir. Çocuklar çizmiş oldukları resimler aracılıyla bize birçok şey anlatırlar.Çocuk Resimleri Analizi Ve Psikolojik Resim Testleri Eğitimi sayesinde, çocukların çizmiş oldukları resimlerin, kâğıda yerleştirme şekline göre, sayfayı kullanış biçimine göre, yer yön şekline, mekân perspektif, orantı, renkler, realizm açısından, resmin içeriğine göre ve birçok resim özellikleri sayesinde bir resmi analiz ediyor olacaksınız.

Eğitim İçeriği ve Süreci ; 

 • Çocuk Resimi Gelişim Dönemleri
  – Karalama Dönemi (2-4 Yaş),
  – Şema Öncesi Dönem (4-7 Yaş),
  – Şematik Dönem (7-9 Yaş),
  – Gerçekçilik (Gruplaşma) Dönemi (9-12 Yaş),
  – Görünürde Doğalcılık Dönemi (12-14 Yaş),
  – Çocuk Resimlerinin Özellikleri,
  – Saydamlık,
  – Realizm,
  – Tekrar ve Simetri,
  – Orantı,
  – Espri,
  – Kurallara Uygun Resim,
  – Çocuk Resminde Simgesellik,
  – Tip,
  – Çocuk Resminde İçerik,
  – Çocuk Resminde Renk,
  – Renlerin Psikolojik Anlamı ve Yorumu,
  – Kâğıtta Yer ve Yön Seçimi,
  – Çizimlerde Detay Figürlerin Anlamı,
  – İnsan Figürünün Detayları ve Anlamları,
 • Çocuk ve Resim Arasındaki İlişki,
 • Zeka, Kişilik ve Yakın Çevre Özelliklerine Göre Çocuk Resminin
  Değerlendirilmesi,
 • Çocuk Resimlerinin Analizinde Uzmanların Dikkat Etmesi Gereken Noktalar,
 • GOOD-ENOUGH HARRİS BİR ADAM ÇİZ TESTİ ,
 • D-10 Projektif Çizim Testi,
 • Resim Analizinde Çocuğu Engelleyen Faktörler,
 • Çocuğun Resim Etkinliği Karşısında Anne-Baba ve Okulun Rolü,
 • Resim Terapisi Tekniklerinden Örnekler,
 • Örnek Resim Analizleri , Yorumlar ve Uygulamalar,

Eğitim 1 ay uzaktan eğitim ile tamamlayacağınız bir eğitimdir. 4K çevrimdışı ders videoları ve eğitim dokümanları üzerinden eğitimi interaktif olarak tamamlayabilirsiniz. Eğitim içeriklerine ömür boyu erişim söz konusudur. Eğitim sonunda yapılacak olan sınavda başarılı olan katılımcılar E-devlette sorgulanabilen  üniversite onaylı ve uluslararası akredite ICC-WORLD onaylı Resim Analizi Eğitimi sertifikalarını almaya hak kazanacaktır.

Siz de çocuğunuzun çizdiği resimleri yorumlayabilme sayesinde çocuğunuzun bilinçaltına inebilmek ve gelişimine katkı sağlamak için hemen En İyi Akademi’nin Resim Analizi Eğitimine kolayca başlayın!

                HEMEN BAŞVUR 

Varsa Mesajınız

 

Çocuk Resimi Gelişim Dönemleri - Karalama Dönemi (2-4 Yaş)

- Şema Öncesi Dönem (4-7 Yaş)

- Şematik Dönem (7-9 Yaş)

- Gerçekçilik (Gruplaşma) Dönemi (9-12 Yaş)

- Görünürde Doğalcılık Dönemi (12-14 Yaş)

- Çocuk Resimlerinin Özellikleri

- Saydamlık

- Realizm

- Tekrar ve Simetri

- Orantı

- Espri

- Kurallara Uygun Resim

- Çocuk Resminde Simgesellik

- Tip

- Çocuk Resminde İçerik

- Çocuk Resminde Renk

- Renlerin Psikolojik Anlamı ve Yorumu

- Kâğıtta Yer ve Yön Seçimi

- Çizimlerde Detay Figürlerin Anlamı

- İnsan Figürünün Detayları ve Anlamları

Çocuk ve Resim Arasındaki İlişki

  Zeka

Kişilik ve Yakın Çevre Özelliklerine Göre Çocuk Resminin Değerlendirilmesi

Çocuk Resimlerinin Analizinde Uzmanların Dikkat Etmesi Gereken Noktalar

GOOD-ENOUGH HARRİS BİR ADAM ÇİZ TESTİ

D-10 Projektif Çizim Testi

Resim Analizinde Çocuğu Engelleyen Faktörler

Çocuğun Resim Etkinliği Karşısında Anne-Baba ve Okulun Rolü

Resim Terapisi Tekniklerinden Örnekler

  Örnek Resim Analizleri

Yorumlar ve Uygulamalar

 

Psikologlar, Doktorlar, Resim Öğretmenleri, Psikolojik Danışmanlar, Özel Eğitim uzmanıları, Sosyal Hizmet Uzmanları, Sosyologlar, Okul Öncesi Öğretmenleri ve adayları, Ana Sınıfı Öğretmenleri Çocuk Gelişimi Bölümü mezunları , Sınıf Öğretmenleri, Aile Danışmanları Anne ve babalar ve bu alana ilgi duyan herkes içindir.
Eğitim sonunda iICCW onaylı uluslararası geçerli sertifika ücretsiz olarak verilmektedir. Ek olarak E-devlet kayıtlı ve üniversite onaylı sertifikasını da almak isterseniz ek ödeme yaparak satın alabilirsiniz. Sertifikalar ömür boyu geçerlidir.
Aldığınız sertifikaları ICCW resmi web sitesinden TC kimlik numaranız ile veya kimlik kartı barkodunuzu veya sertifika üzerindeki QR kodunu ICCW sertifika sorgulama sistemine okutarak sertifikalarınızın geçerliliğini doğrulayabilirsiniz. Üniversite onaylı aldığınız sertifikaları E-devlet siteminden sertifikalar kısmından sorgulayabilir veya E-devlet barkodlu belge doğrulama uygulamasından taratarak sorgulayabilirsiniz .
Sertifikalarınızın üzerinde Sınav notu veya eğitimin online olduğu ile ilgili herhangi bir bilgi bulunmayacaktır.

En İyi Akademi'den alacağınız eğitimler sonucunda verilecek olan sertifikalar , sınav sonucunda verilmektedir. Sınavlarımız online ve test formatında yapılmaktadır. 5 Kez sınav giriş hakkınız bulunmaktadır. Başarı puanı 100 Üzerinden 50 puandır. Sertifikalar tüm dünyada geçerlidir. Sertifikalarınızı isteğe bağlı olarak üniversite onaylı E-devlette kayıtlı olarak veya ICCW onaylı uluslararası geçerli olarak alabilirsiniz. Kamuda , özel sektörde ve yurt dışında kullanabileceğiniz sertifikalar kariyerinizde yükselmenize ve iş bulma sürecinizi hızlandırmanıza katkıda bulunacaktır.


İlk yorumu yazan olun.

Lütfen giriş yapıp yorum ekleyin