Yaşam Koçluğu Eğitimi

Yaşam Koçluğu Eğitimi | En İyi Akademi

Yaşam koçluğu, danışanlarınızın kişisel veya mesleki yaşamında belirli, anlamlı, olumlu değişiklikler tasarlamayı ve uygulamayı amaçlayan, yaratıcı bir ortaklıktır.

Koçlar, yöneticiler, işletme sahipleri, satış personeli, hedeflerine ulaşmak ve gerçek potansiyellerini ortaya çıkarmak isteyen herkes de dahil olmak üzere hayatın her kesiminden insanlara yardım eder.

Koç, danışanın nihai müttefikidir. Tekil olarak, daha iyi hedefler oluşturmak, daha fazlasını başarmak için onlara ilham vermek, bunu yapmak için pratik ve teorik araçlarla güçlendirmek, odaklanmayı sürdürmek ve başarıya yönlendirmek için motive etmek amacında ilerleyerek danışanlarıyla birlikte çalışmaya odaklanırlar.

Yaşam koçluğu, koçluk ilişkisinin sürekli olarak tüm gücü danışana geri verdiği koç ve danışan arasında tasarlanmış bir ittifaktır. Yardıma ve rehberliğe ihtiyaç duyan müşterilerin, bu cevaplar gizlenmiş ve ortaya çıkmaları gerekse bile, karşılaştıkları tüm soruların veya zorlukların cevaplarını zaten bildiğine inanıyoruz.

Yaşam koçluğu, rehberlik, tavsiye, terapi veya danışmanlıktan çok farklı bir meslektir. Koçluk süreci belirli kişisel projeleri, iş başarılarını, genel sağlık ve duygu koşullarını ve ayrıca şu anda neler olup bittiğini inceleyerek, engellerinin ne olabileceğini keşfeder.

Koçlar, danışanların şu anda nerede olduğu ve nerede olmak istediği arasında bir köprü oluşturmalarına yardımcı olur. Müşterilerin hedefleri, daha yüksek düzeyde kişisel tatmin elde etmek; belirli ticari ölçütlere ulaşmak gibi mesleki hedefler yoluyla ve bir düzeyde yetkinlik ve başarıya ulaşmak gibi spor hedefleri; daha stressiz bir aile hayatı yaratmayı içerebilecek aile hedeflerine ulaşmak gibi amaçlar koçların kontrolünde gerçekleşir. Profesyonel olarak eğitilmiş bir koç, müşterilerine hayatlarında tüm bunları ve daha fazlasını elde etmeleri için güç verebilir.

Yaşam Koçluğu Temelleri

 

  • Çözüm Odaklı

Geçmiş başarısızlıklara veya memnuniyetsizlik nedenlerine odaklanmak yerine müşterilerinizi gelecekteki sonuçlarına doğru taşımak.

  • Danışan Merkezli

Danışanlarınızın iç kaynaklarına ve becerilerine güvenmek, gündemlerine ve gelecekteki sonuçlarına saygı duymak.

  • Sistematik

Danışanlarınızın bütünsel doğasını anlamak, olumlu değişimin daha büyük resimlerine nasıl sığabileceğini görmek.

  • Eylem Odaklı

Tutum, davranış ve sabit alışkanlıklarda temel değişimlere yol açan açık, ilham verici adımlarla değişimi takip etmek.

Neden Yaşam Koçu Olunur?

 

Yaşam koçu olmak, insanların hayatlarında anlamlı değişiklikler gerçekleştirmelerini desteklemekle ilgilidir. İnsanlara rüya kariyer yollarını takip etmeleri, sağlıklarını ve refahlarını geliştirmeleri, korkularını bırakmaları ve yaratıcılıklarını, maneviyatlarını kucaklamaları, özgüvenlerini ve öz sevgilerini geliştirmeleri ve gerçekten olmak istedikleri kişi olmaları için ilham veren değişiklikler yaşam koçu sayesinde gerçekleşebilir.

İnsanların Yaşamlarını Değiştirme Gücüne Sahip Olacaksınız.

Eğitimli bir yaşam koçu olarak, insanların yaşamlarında olumlu değişiklikler getirme becerisine sahip olacaksınız. Ayrıca danışanların yaşam boyu hırsları yerine getirmeleri imkansız gibi görünen engelleri aşmalarına da katkı sağlayacaksınız.

Sonunda, koçluk becerilerinizi uluslararası yeterlilik standartlarına uygun olarak geliştirmek sizi dünya çapındaki bu büyüyen trendin bir parçası olarak konumlandıracaktır. Koçluk hizmetlerine olan yüksek talepten yararlanabileceksiniz ve kariyerinizi ve yaşam tarzınızı yeni keyif, yerine getirme ve memnuniyet zirvelerine atabileceksiniz.

Diğer İşlerde Yaşam Koçluğundan Nasıl Yararlanılır?

 

Yaşam koçluğu kursları sırasında öğrendiklerinizden yararlanmak için profesyonel bir koç olarak çalışmak zorunda değildir. Böyle kesin niyetleriniz olmadığı sürece, koçluk yöntemlerinin ve araçlarının güzelliğini ve avantajlarını görmek için kariyer yolunuzu veya mesleğinizi değiştirmeniz gerekmez.

Yaşam Koçluğu Becerileri

 

Bu yeni beceriler, insanlara koçluk yapmaya ve tam potansiyellerine ulaşmalarına yardımcı olmak için elde etmeniz gereken köşe taşlarıdır.

  • Başkalarına Güven Yaratmak,
  • Sadece İşitmenin Ötesine Geçmek,
  • Gerçekten Güçlü Sorgulama,
  • Hedef Ayarları,
  • Olumlu Eylemler Tasarlamak,
  • Hesap Verebilirliği Sağlamak.

Bir Yaşam Koçu Ne Yapar?

 

Önemli hedeflerin açıklığa kavuşturulmasına ve ifade edilmesine yardımcı olun.

Ne istediğinizi ve nasıl soracağınızı bilmek, onu elde etmenin ilk adımıdır. Bir yaşam koçu olarak, müşterilerin seslerini bulmalarına ve güvenle kullanmalarına yardımcı olabilirsiniz.

Engelleri tanımlayın ve çözün.

Korku, güvensizlik ve motivasyon eksikliğinin üstesinden gelmek için pratik beceriler öğretin. Yazarın engellerinden başarısızlık korkusuna kadar her şey, insan enerjisinin kapsamlı bir anlayışıyla kökünden ele alınabilir.

En yüksek potansiyellerine ulaşmaları için diğerlerine ilham verin ve onlara yardımcı olun.

Örneğin, dünyada merhametli, yardımsever, pozitif bir güç haline gelerek liderlik edin.

BAŞVURU

Varsa Mesajınız
1
Koçluk nedir?
2
Yaşam Koçu kimdir?
3
Temel koçluk ilkeleri
4
Soru sorma teknikleri
5
Empati
6
Etkin dinleme
7
Etkili iletişim
8
Hedefler, deneyimler
9
Motivasyon ve sürdürülebilirlik
10
Algılama şeklimiz
11
Kişisel imajinasyon
12
Farkındalık
13
Beden Dili
14
Bedenin mesajları
15
Beden dili farkındalığı
16
Uyum
17
İç huzur
18
Kendini ifade etmek
19
İfade ve iletişim araçları
20
Hedefe odaklanma
21
Motivasyon
Kendi kişisel gelişimine katkıda bulunmak isteyenler Eğitmenler Psikologlar Psikolojik Danışmanlar Rehber Öğretmenler, Sağlık çalışanları Yaşam koçluğu alanına ilgi duyan ve bu alanda uzmanlaşmak isteyen bireyler Kişisel gelişim ile ilgili herhangi bir alanda uzmanlaşmak isteyenler

Başvuru için buraya tıklayınız.


İlk yorumu yazan olun.

Lütfen giriş yapıp yorum ekleyin